लखि खापुङ प्रसादसिंह सुब्बा स्मृति अकादमी असमबाट सम्मानित

  देवेन्द्र खापुङ  997 पटक हेरिएको

सम्मानपश्चात महाकवि मोहन दुखुनसँग फोटो खिचाउँदै लखि
सम्मानपश्चात महाकवि मोहन दुखुनसँग फोटो खिचाउँदै लखि

किरात याक्थुङ खापुङ्हाङ सङ्जुम्भोका भारत देश समिति अध्यक्ष तथा लिम्बू महासभा असमका सभापति लखि खापुङ प्रसादसिंह सुब्बा स्मृति अकादमी असमबाट सम्मानित भएका छन् ।

भारतको स्वतत्रताको लागि लडेका भारतीय स्वाधीनता संग्रामी प्रसादसिंह सुब्बाको ११४ औं पुण्यतिथिमा खापुङलाई सम्मान गरिएको हो ।

शोणितपुर जिल्लाको तेजपुरको चाँदमारीस्थी नेत्रालय भवनमा भएको कार्यक्रममा महाकवि मोहन दुःखुनको प्रमुख आतिथ्यता रहेको थियो । कविता गोष्ठी, पुस्तक लोकार्पणसमेत भएको कार्यक्रममा लखिसहित अन्य पनि सम्मानित भएका छन् ।

 

को हुन् प्रसादसिंह सुब्बा ?
सन् १९०८ सेप्टेम्बर १० मा असमको तेजपुरमा मानबहादुर सुब्बा र धनरानी सुब्बाको कोखबाट जन्मिएका हुन् प्रसादसिंह सुब्बा । तेजपुरस्थीत भैरवपदमा उनको नाममा ‘प्रसादसिंह सुब्बा पथ’ पनि छ । त्यसैगरी प्रसादसिंह सुब्बा एकेडेमी अवार्ड स्थापना गरी वर्षेनी लेखक साहित्कारलाई गरिँदै आएको छ । सन् १९८६ अक्टोबर २७ का दिन सुब्बा निधन भएको थियो । सुब्बाको बारेमा पवन सुब्बाले सानो परिचय युट्युवमा हालेका छन् ।

महात्मा गान्धीबाट प्रेरित भएर स्वतन्त्रता संग्राममा सक्रियताका साथ अघि बढेका सुब्बाले बेलायती भारतमा शोषण र वञ्चितताको विरोधमा जनतालाई सचेत गराउन महत्वपूर्ण भूमिका खेलेको थिए । सन् १९३० मा ब्रिटिशको विरूद्ध ब्रह्मापुत्रको बुर्हा चपरितले संग्रामी शाखा गठन गर्न र जनतालाई राम्रो संगठित गर्न र जातिको आदर्शको रूपमा प्रदर्शन गर्न सक्षम भएको थियो । प्रसाद सिंह सुब्बासँग अमीया कुमार दास, विजयचन्द्र भगवती, विष्णुलाल उपाध्याय, महादेव शर्मा, बिमला प्रसाद चालिहा, विष्णुराम मेधी, फिल्म लाल उपाध्याय, नित्यानंद तिम्सिना, आदिले आन्दोलनमा भाग लिएका थिए ।

स्वतन्त्रता आन्दोलनको क्रममा महात्मा गान्धीले बेलायती साम्राज्यवादको विरुद्ध अहिंसा लडे र अर्कोतर्फ जनहितको निर्माण योजनालाई विशेष महत्व दिए । गान्धीको त्यो रचनात्मक योजनाले गाउँ, शहर र शहरहरूमा सार्वजनिक सेवाको दृढ विचार सिर्जना ग¥यो । त्यो विचारधाराबाट प्रेरित भएर सुब्बाले आफ्नो जीवनको निर्माण गर्ने प्रयास गरे र स्वतन्त्रता संग्राममा निडर सैनिकको रूपमा काम गरे र रचनात्मक कार्यमा योगदान दिए ।

गान्धीले विदेशी सामानको बहिष्कार आन्दोलन चलाए । यसबाट प्रभावित सुब्बाले आफ्ना आदर्शहरू देखाए र दुधको संकलन भण्डार स्थापना गरे । भण्डार तेजपुरनजिकै बुरहा छपरी र किसान गोपालकका सुरक्षाको आवश्यकता महसुस गरी स्थापना भएको थियो। सुब्बा यस संस्थाका संस्थापक अध्यक्ष भए । यसको सुरक्षाको लागि तेजपुर ग्रेजुएट्स एसोसिएशनको आदर्शहरू पछ्याई गठन भएको थियो ।

उनले भारतीय राष्ट्रिय कांग्रेसको प्राथमिक सदस्यको पद लिए र सक्रिय रूपमा काम गरे । पछि उनलाई प्राथमिक कांग्रेस समितिको अध्यक्षको रूपमा नियुक्त गरियो । अखिल भारतीय गोरखा लिगको शाखा स्थापना गरेर सामाजिक शैक्षिक र राजनीतिक चेतना जगाउन प्रमुख भूमिका खेलेका उनले जनतालाई देशप्रतिको आफ्नो दायित्वबारे सचेत हुन व्यवस्थित गरे र सक्रिय सहभागिताको लागि आग्रह गरेका थिए ।

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार